Slavistično društvo Slovenije, Aškerčeva cesta 2, 1000 Ljubljana, izdaja Pravilnik o tekmovanju osnovnošolcev in srednješolcev v znanju slovenščine Slovenščina ima dolg jezik
Vsebina pravilnika Pravilnik ureja državno tekmovanje v znanju slovenščine pod naslovom Slovenščina ima dolg jezik in določa: - cilje tekmovanja; - nosilca in organizatorja tekmovanja; - organizacijo in izvedbo tekmovanja; - naloge nosilca in organizatorja tekmovanja; - razpis in ravni tekmovanja; - sodelovanje učiteljev mentorjev in somentorjev ter organizatorjev na šolah in v regijah; - pogoje za udeležbo na tekmovanju; - ocenjevalne kriterije in kriterije za podelitev priznanj; - razglasitev dosežkov in podeljevanje priznanj ter nagrad; - postopek ugovorov; - financiranje tekmovanja.
Cilji tekmovanja Cilji tekmovanja so: - krepiti in poglabljati literarno, jezikoslovno in kulturološko znanje učencev in dijakov pri slovenščini v povezavi z vsebinami učnega načrta; - razvijati bralne, pisne in govorne zmožnosti ter javno nastopanje in igro pri učencih ter dijakih; - krepiti literarno in jezikovno pismenost ter ustvarjalnost; - spodbujati raziskovalno delo na področju slovenistike, občutek za slovenščino in opazovanje svojega jezika; - povečati medijsko pismenost in širiti sistematično uporabo novih medijev in tehnologij; - spodbujati medpredmetno povezovanje; - spodbujati skupinsko delo pri slovenščini; - spodbujati medgeneracijsko sodelovanje učencev, dijakov in odraslih; - ponuditi dodatne dejavnosti za nadarjene; - poglabljati znanje kot predvideva učni načrt za pouk slovenščine.
3. člen Nosilec in organizator tekmovanja Nosilec in organizator tekmovanja je Slavistično društvo Slovenije. Tekmovanje vodi in usmerja Sekcija Znanost mladini ter strokovna komisija z vodjem, sestavljena iz članov Slavističnega društva Slovenije, univerzitetnih in drugih strokovnjakov ter učiteljev praktikov, ki jo za vsako tekmovanje potrdi Upravni odbor Slavističnega društva Slovenije.
4. člen Organizacija in izvedba tekmovanja Tekmovanje je organizirano na šolski, regijski in državni ravni. Organizatorice tekmovanja na šolski ravni so šole, na regijski ravni pokrajinska društva Slavističnega društva Slovenije in na državni ravni Slavistično društvo Slovenije. V tekmovanje se lahko vključijo učenci in dijaki osnovnih in srednjih šol v Sloveniji, šol s slovenskim učnim jezikom in dopolnilnega pouka slovenščine v zamejstvu.
5. člen Naloge nosilca in organizatorja tekmovanja Nosilec in organizator državnega tekmovanja poskrbi za nemoteno izvedbo tekmovanja, kar vključuje predvsem naslednje naloge: - imenuje vodja tekmovanja; - pripravi tekmovanje in razpis ter ga javno objavi; - sprejema predprijave na tekmovanje - sprejema prijave na državno tekmovanje; - imenuje strokovno komisijo, ki sestavi tekmovalne naloge in kriterije ocenjevanja; - sestavi državne ocenjevalne komisije in zagotovi ocenjevanje izdelkov; - zagotovi tiskovine za priznanja in potrdila ter poskrbi za razglasitev rezultatov in podelitev priznanj; - poskrbi za arhiviranje izdelkov in vpis v evidenco rezultatov ter za poročilo o tekmovanju.
6. člen Naloge vodje Vodja ima predvsem naslednje naloge: - sodeluje s šolskimi vodji tekmovanj in pokrajinskimi društvi; - koordinira pripravo in izvedbo šolskega, regijskega in državnega tekmovanja; - organizira izobraževalne seminarje in posvete za mentorje ter izvajalce tekmovanja; - ima pravico nadzora nad celotnim potekom tekmovanja; - objavi rezultate in sezname dobitnikov priznanj in nagrad.
7. člen Sodelovanje učiteljev mentorjev oz. somentorjev ter organizatorjev Učitelji mentorji in somentorji ter organizatorji na šolah in v regijah na tekmovanju sodelujejo prostovoljno, njihovo delo se ne nagrajuje denarno. Mentorji in somentorji ter organizatorji tekmovanj za udeležbo na tekmovanju in na izobraževanjih ter za organizacijo tekmovanja pridobijo potrdilo Slavističnega društva v skladu s Pravilnikom o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v nazive in dopolnili (Ur. list RS 54/2002), ki se upošteva pri napredovanju v nazive.
8. člen Naloge organizatorjev na šolah in v regijah Tekmovanje na ravni šole vodi tričlanska šolska tekmovalna komisija, ki jo imenuje ravnatelj šole na predlog mentorjev. Tekmovanje na ravni regije vodi tričlanska tekmovalna komisija, ki jo imenuje Upravni odbor pokrajinskega društva.
9. člen Razpis in vodenje tekmovanja Organizator tekmovanja javno objavi razpis tekmovanja do konca maja za naslednje šolsko leto. Razpis je objavljen na spletnem naslovu Slavističnega društva Slovenije https://zdsds.si/staro/zm.html. Vabilo k udeležbi na tekmovanje se razpošlje tudi šolam. Razpis tekmovanja vsebuje: - podatke o organizatorju tekmovanja; - temo in navodila za izdelavo izdelkov; - roke in način za prijavo ter oddajo izdelkov; - kriterije za ocenjevanje.
10. člen Ravni zahtevnosti Tekmovanje poteka na šestih zahtevnostnih ravneh: - osnovna šola: § od 4. do 6. razreda; § od 7. do 9. razreda; - gimnazija: § 1. in 2. letnik; § 3. in 4. letnik; - strokovna šola; - poklicna šola.
11. člen Predprijava in prijava na tekmovanje Predprijave pošljejo šole vodji tekmovanja v skladu z vsakoletnim razpisom tekmovanja. Prijave na šolska tekmovanja potekajo v skladu s tem pravilnikom in z navodili šolskih vodij tekmovanja, prijave na regijsko tekmovanje v skladu z navodili pokrajinskih društev in tem pravilnikom. Vsaka šola lahko prijavi na regijsko tekmovanje do tri tekmovalne skupine in vsako pokrajinsko društvo na državno tekmovanje do pet skupin, sestavljenih iz treh do petih učencev oz. dijakov.
Glede na rezultate regijskega tekmovanja pokrajinska društva prijavijo tekmovalne skupine na državno tekmovanje pri vodju državnega tekmovanja. Vsaka prijava mora vsebovati: - tekmovalni izdelek v neoznačeni kuverti; - imena, priimke in datume rojstev vseh tekmovalcev v tekmovalni skupini ter razred, ki ga obiskujejo; - naziv in sedež šole, s katere je prijavljena tekmovalna skupina; - ime, priimek, datum rojstva mentorja in somentorja tekmovalne skupine; - pisna soglasja za javno objavo rezultatov; - geslo izdelka. Neoznačena kuverta s tekmovalnim izdelkom mora vsebovati: - geslo izdelka; - literarno predlogo z bibliografskimi podatki (v papirnati obliki); - povzetek in obrazložitev izbora literarne predloge; - DVD s posnetim kratkim filmom. Na tekmovanje se lahko prijavijo vsi učenci in dijaki, katerih starši oziroma zakoniti zastopniki so dali pisno soglasje, da so lahko njihovi rezultati, ki jih bodo dosegli na tekmovanju, javno objavljeni. Prav tako so ob rezultatih javno objavljena tudi imena mentorjev in somentorjev.
12. člen Ocenjevalni kriteriji Strokovna komisija z vodjem pripravi vsebinske smernice in kriterije tekmovanja za posamezne ravni ter za državno tekmovanje predlaga ocenjevalne komisije, ki jih potrdi predsednik Slavističnega društva. Šole in pokrajinska društva na podlagi kriterijev iz tega pravilnika ter na podlagi vsakoletnega razpisa določijo še druge kriterije, na podlagi katerih bodo ocenjevale izdelke tekmovalnih skupin učencev in dijakov ter njihove izdelke prijavile na pokrajinsko in državno tekmovanje Ocenjevanje sestavljajo splošni kriteriji: - izvirnost; - kakovost; - vloženi trud; - metode dela in raziskovalni pristop ter kriteriji, ki jih strokovnjaki določijo za vsako raven tekmovanja vsako leto posebej in so javno objavljena ob vsakoletnem razpisu tekmovanja.
13. člen Razglasitev dosežkov Rezultate šolskega tekmovanja objavi šolska tekmovalna komisija, rezultate regijskega tekmovanja pa objavi regijska tekmovalna komisija. Rezultate državnega tekmovanja razglasi organizator. Dosežki prijavljenih tekmovalnih skupin in ocene njihovih izdelkov morajo biti objavljeni v 14 dneh po končanem državnem tekmovanju.
14. člen Podeljevanje priznanj in nagrad Priznanja, ki se podeljujejo, so bronasto na šolskem tekmovanju, srebrno na regijskem tekmovanju in zlato na državnem tekmovanju. Bronasta priznanja prejmejo tekmovalci, ki so dosegli kriterije za sodelovanje na šolskem tekmovanju. Srebrna priznanja prejmejo tekmovalci, ki so se uvrstili na regijsko tekmovanje. Zlata priznanja se podeljujejo najboljšim tekmovalcem na državnem tekmovanju, število pa je usklajeno z določili Pravilnika o sofinanciranju šolskih tekmovanj in dopolnili (Ur. l. RS, št. 31/2008). Ob zaključku tekmovanja Slavistično društvo organizira svečano podelitev priznanj in nagrad. Priznanja za učence oz. dijake ter nagrade in potrdila za mentorje, ki se ne udeležijo svečane podelitve, pošljejo organizatorji na šole. Priznanja podpišejo organizator in vodja tekmovanja ter organizatorji posameznih ravni tekmovanj. Poleg omenjenih priznanj se lahko podeljujejo tudi posebne nagrade, kot so knjižne nagrade, organizira ekskurzija najboljših tekmovalnih skupin, predstavitve najboljših izdelkov na Slavističnem kongresu in podobno.
15. člen Tajnost izdelkov in rezultatov Organizator in strokovna komisija ter ocenjevalne komisije morajo skrbeti za ohranjanje tajnosti izdelkov, ki se ocenjujejo, in zagotoviti tajnost rezultatov do javne objave.
16. člen Hranjenje izdelkov Šole hranijo izdelke do konca šolskega leta, v katerem poteka tekmovanje. Organizator tekmovanja na državni ravni hrani izdelke vsaj eno leto od razglasitve rezultatov tekmovanja.
17. člen Postopek ugovorov Tekmovalne skupine se lahko pri organizatorju tekmovanja na razglašene rezultate pisno pritožijo v petih dneh, če menijo, da njihov izdelek ni bil ustrezno ocenjen. Strokovna komisija tekmovanja izdelek po ugovoru še enkrat pregleda in odloči o ugovoru. Odločitev strokovne komisije je dokončna, tekmovalna skupina prejme pisni odgovor.
18. člen Financiranje tekmovanja Viri za izvedbo državnega tekmovanja so lahko: - sredstva, pridobljena preko prijave na javni razpis za šolska tekmovanja in druge razpise; - sredstva, pridobljena s prijavninami tekmovalcev; - sredstva, pridobljena z lastno dejavnostjo organizatorja; - prispevki sponzorjev in donatorjev; - drugi viri.
19. člen Stroški tekmovanja Stroški tekmovanja so naslednji: - priprava tekmovanja, meril in ocenjevalnih kriterijev; - delo vodje tekmovanja in strokovne komisije; - organizacija seminarja za mentorje in organizatorje tekmovanj; - izvedba državnega tekmovanja: najem prostorov, pogostitev in drugo; - delo ocenjevalnih skupin na državnem tekmovanju; - priznanja in potrdila ter nagrade za tekmovalce; - organizacija zaključne prireditve.
Prehodne in končne določbe 20. člen Veljavnost pravilnika Pravilnik o tekmovanju osnovnošolcev in srednješolcev v znanju slovenščine Slovenščina ima dolg jezik po predhodni obravnavi sprejme Upravni odbor Slavističnega društva Slovenije. Pravilnik začne veljati z dnem, ko ga podpiše predsednik Slavističnega društva Slovenije. Predsednica Slavističnega društva Slovenije red. prof. dr. Boža Krakar Vogel V Ljubljani, junija 2012 |